kartonbox.pl
Kilka słów o historii kartonowych opakowań

Wprowadzenie

 

W ówczesnych czasach tekturowe pudełka towarzyszą nam niemal codziennie. Kartony wykorzystujemy do transportu, przechowywania oraz składowania towarów. Głównymi zaletami opisywanego rozwiązania są: stosunkowo niska cena, dostępność, wytrzymałość oraz możliwość wielokrotnego wykorzystania.

 

Krótka historia opakowań

 

Rozwijający się handel wywarł na człowieku konieczność wynalezienia sposobu, który pozwoliłby łatwo i szybko przetransportować towary dodatkowo zapewniając im ochronę nawet podczas długich i trudnych podróży.

W XIX wieku powszechnie towary transportowano w drewnianych skrzyniach. Głównymi zaletami skrzyni jest zapewnienie solidnej ochrony produktów, oraz możliwość wielokrotnego wykorzystania. Natomiast jej waga i wymiary utrudniały manipulację ładunku. Koleją wadą była stosunkowo wysoka cena, która w efekcie optymalizacji kosztów doprowadziła do wejścia na rynek opakowań skrzyni wykonanych z tańszych niż drewno materiałów, takich jak np. płyty wiórowe. Kartonowe pudełko jakie znamy obecnie powstało na początku XX wieku i od razu zostało docenione ze względu na swoje liczne zalety.

 

Jak to często bywa sukces ma wielu ojców. Już na początku XIX wieku w Anglii kartony wykorzystano do przesyłki cylindrów, a w Niemczech produkowano prototypy kartonowych opakowań. Kolejny przełom na rynku opakowań nastąpił w 1871 roku, gdy Albert T. Jones otrzymał patent na tekturę służącą do transportowania szklanych wyrobów i lamp. Również tego samego roku powstała pierwsza maszyna do produkcji kartonów, a 1894 roku Jones Oliver Long wykonał nowy projekt kartonów, który znany jest po dziś dzień.

Kolejny znaczący wynalazek jest dziełem Szkota Roberta Gaira – wymyślił sposób mechanicznej produkcji składanego tekturowego opakowania.

 

W kolejnych latach dopracowywano konstrukcję kartonów, zaczęto dbać o ich wygląd, co w efekcie doprowadziło do przypisania tekturowym opakowaniom funkcji marketingowej oraz informacyjnej. Pomimo dalszego rozwoju rynku opakowań np. wprowadzenia foliopaków karton dalej jest powszechnie wykorzystywany do transportu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl